Nápověda

Jak používat Moderní kroniku obce

Pro vyhledávání konkrétní obce napište její název do vyhledávacího políčka v hlavičce stránky a poté ji vyberte kliknutím na nabízené obce pod vyhledávačem, případně ji vyhledejte pomocí tlačítka s lupou.

Pokud je obec v Moderní kronice obce registrována, zobrazí se. Seznam všech registrovaných obcí naleznete na stránce Seznam obcí.

V detailu obce je možné rozkliknout každý ze zápisů a prohlížet jeho obsah. Mapa na pravé straně obrazovky ukazuje geografickou polohu každého zápisu.

Jak se zaregistrovat a přihlásit

Pro úpravu stávajícího nebo přidání nového zápisu do Moderní kroniky obce je třeba být přihlášen. K dialogu pro přihlášení se dostanete kliknutím na tlačítko „přihlásit se“ v pravém horním rohu.

Pokud již máte na webu MKO uživatelský účet, zadejte svoje uživatelské jméno a heslo.

Jestli účet nemáte, můžete se přihlásit bez vytváření účtu pomocí tlačítka „Auth0“ a pokračovat podle pokynů na obrazovce. Veškeré úpravy provedené na webu budou uloženy pod Vaší emailovou adresou, na kterou Vám vždy při přihlášení přijde přihlašovací odkaz do emailové schránky – není třeba si pamatovat heslo.

Druhou možností je kliknout na tlačítko „Registrovat“ a vytvořit si běžný účet s přihlašovacím jménem, jménem, které se bude zobrazovat u úprav na webu („Celé jméno“) a heslem.

Jak zaregistrovat novou obec do Moderní kroniky obce

Pokud chcete přidat zápis k obci, která ještě není registrována (ověřte na stránce Seznam obcí), je třeba obec registrovat.

Kliknutím na tlačítko přidat zápis v hlavičce webu otevřete stránku pro přidání zápisu, poté v prvním odstavci klikněte na odkaz k zaregistrování obce.

Následně vyplňte název obce a souřadnice obce, následně klikněte na „Zaregistrovat obec“. Pokud si nevíte rady se zadáváním souřadnic, přejděte na sekci nápovědy „Jak zadávat souřadnice“.

Jak přidat zápis

Přidat zápis k obci můžete pomocí tlačítka „přidat zápis“ v hlavičce webu nebo na stránce obce.

Pokud jste použil(a) tlačítko na stránce obce, bude políčko „Obec“ předvyplněno. V opačném případě začněte psát název obce a poté vyberte z nabídky registrovaných obcí. Pokud obec není v nabídce, musíte ji nejprve zaregistrovat do systému MKO. Po výběru se text změní do formátu obce:název-obce, což je v pořádku.

Podé zadejte název zápisu, text zápisu a souřadnice. Návod na získání a zadání souřadnic je v sekci nápovědy „Jak zadávat souřadnice“.

Další text, obrázky, média a soubory je možné vkládat po přidání zápisu, viz sekce nápovědy „Jak upravit zápis“.

Jak upravit zápis

Pro úpravu zápisu přejděte na stránku obce, kliknutím rozbalte daný zápis a klikněte na tlačítko „Upravit“ na konci zápisu.

Otevře se textový editor umožňující běžné úpravy textu – tučné písmo, kurzíva, horní a dolní index, vkládání odkazů, seznamů a tabulek.

Pro vložení obrázku, audionahrávky nebo jiného souboru klikněte na piktogram obrázku v hlavičce editoru. Následně kliknutím v dialogu „Nastavení médií“ opět na piktogram obrázku otevřete Správce médií, kde kliknete na tlačítko pro výběr souborů, následně na „Nahrát“ a poté na název souboru. Pokud se zobrazí dialog „Nastavení odkazu“, klikněte pouze na „Vložit“. Nakonec ještě v dialogu „Nastavení médií“ vyplňte text popisu/odkazu a klikněte na „OK“.

Pro vložení videa z externího zdroje (např. YouTube), klikněte v hlavičce editoru na ikonu videokamery a do okna vložte odkaz na video (můžete jej zkopírovat z adresního řádku internetového prohlížeče).

POZOR: Pokud je v editoru šedě podbarvený text začínající ikonou klíče a textem <pagemod, nemažte a neupravujte jej prosím. Tento text je nezbytný pro správné fungování systému.

Jak zadávat souřadnice

Při registraci obce a tvorbě zápisu systém vyžaduje zadání zeměpisné šířky a délky, aby bylo možné vykreslit mapu k dané obci.

Souřadnice místa můžete získat snadno na webu mapy.cz. Klikněte na webu mapy.cz na místo v mapě pravým tlačítkem a vyberte možnost „Co je zde?“. V okně po pravé straně mapy se zobrazí nadpis „GPS“ – po rozkliknutí zobrazí souřadnice. Do políčka „zeměpisná šířka“ zkopírujte nebo přepište první část souřadnic bez písmena N (např. 49.1916481), do políčka „zeměpisná délka“ vložte druhou část bez písmena E (např. 16.6214511).