Informace o projektu Moderní kronika obce
Moderní kronika obce je rozvedením a konkretizací zákonné povinnosti vést obecní kroniku (zákon 132/2006 Sb., o obecních kronikách). Koncept Moderní kroniky obce (MKO) je postaven na zachycení mizejícího svědectví o podobě české kulturní krajiny v období po II. světové válce a o jejích pozdějších proměnách, přičemž hlavním cílem MKO je uchovat a aktivně zprostředkovat takovýto obraz krajiny pro další generace. Základním principem je dokumentace obrazu krajiny zaznamenaného ve vzpomínkách místních obyvatel (vlastních i zprostředkovaných).
Moderní kronika obce je dokument obsahující textové, obrazové a zvukové záznamy o mentálním obraze historické a současné krajinné struktuře a o hodnotách krajiny. Mentální pamětí krajiny je myšlen obraz krajiny ve vzpomínkách místních obyvatel. Výstup může mít podobu multimediálního nosiče či webové stránky obsahující audionahrávku rozhovoru s pamětníky doplněnou obrazovým materiálem (fotografie a videozáznam) místně souvisejícím s ústně popisovanými lokalitami či událostmi. Historický kontext je s ohledem na vývoj krajiny a společnosti vymezen zejména obdobím po II. světové válce, zájmové časové období lze však modifikovat dle konkrétních požadavků obce.
Primárním účelem Moderní kroniky obce je identifikovat, analyzovat a trvalým způsobem dokumentovat mizející svědectví o podobě české kulturní krajiny v průběhu minulého století zachycené ve vzpomínkách obyvatel a učinit je součástí kulturního dědictví obc. Vedlejším cílem je upozornit právě na nenávratnost mizejícího svědectví o podobě české poválečné krajiny, samozřejmě se zřetelem ke značně subjektivnímu vnímání tohoto obrazu samotnými nositeli vzpomínek. Z tohoto důvodu si také metodologický přístup neklade za cíl přinést reálnou podobu historické krajiny, její výstupy jsou však kromě trvalého zachování nového typu informací o krajině použitelné jako podklad pro krajinné, územní a strategické plánování na místní úrovni.
Koncept moderní kroniky obce je určen všem aktérům rozvoje obcí na lokální a mikroregionální úrovni. Především je však určen pro starosty jako hybatele obecního života, může být ale použit i výkonnými orgány spolupracujících struktur (např. místní akční skupiny, mikroregionu a dobrovolného svazku obcí), místními školami, kulturními spolky a neziskovými organizacemi obecně a v nepolední řadě též občany.
Více informací na https://zanikla-sidla.cz/projekt/.